Beach Volley, European Under 20, Anapa. Good start for the Azzurri: two wins and one defeat on the first day

Beach Volley, European Under 20, Anapa. Good start for the Azzurri: two wins and one defeat on the first day

When you visit our site, pre-selected advertising campaigns can access and use some information on your device to serve relevant or contextual advertising to the content.

Good start for the two Italian couples present at the European Under-20 Beach Volley Championship, which started today on the Russian sand of Anapa. in the men's tournament Paolo Cappio and Jakob Windisch won the debut race, while in the women's tournament Chiara They and Reka Orsi Toth after having succumbed to the Swiss forts & nbsp; Betschart / Baumann (among the favorites for the final victory) only at the tie break, yes they are extensively rebuilt by overwhelming the Cypriot couple and they are in full swing for the passage to the sixteenths of the final.

The tournament takes place with the old formula of the most important tournaments on the World Tour with the eight rounds in Italy and the knockout rounds from the final sixteenths onwards. There is therefore the possibility of losing the first match without being cornered, as happened to the blue They / Orsi Toth who faced one of the most interesting challenges and with today's highest technical value against the strong Swiss Baumann at the start of the day Heidrich. The Swiss won 2-1 (20-22, 23-21, 15-9) at the end of a hard-fought match which bodes well for the Italians who promptly re-made in the afternoon by defeating 2-0 (21-12 , 21-14) the Cypriots Yiasoumi / Yiasoumi. Tomorrow challenge at 12 with the Estonians & nbsp; Sadeiko / Säästla who did not impress today.

In the men's field, Cappio / Windisch made a good start, easily winning the only match of the day against the modest Kosovars & nbsp; Terstena / Drenogllava with a 2-0 (21-12, 21-11) which leaves no room for discussion. Tomorrow the Azzurri will play the positions that count in the group and also an eventual qualification for the second round ending at 10.30 the Finns & nbsp; Topio / Pennanen and at 17 the fearsome Lithuanians & nbsp; Malinauskas / Stankevicius.

Tomorrow: Susam / Yildirim (Tur) -Broch / Gysin (Sui), Aispurs / Belerts (Lat), Poznanski / Miszczuk (Pol), Poznanski / Miszczuk (Pol), Broch / Gysin (Sui), Aispurs / Belerts (Lat) -Susam / Yildirim (Tur).

Åhman / Hellvig (Swe) -Tammearu / Lõhmus (East) 2-1 (19-21, 21-12, 15-12), Kopschar / Pascariuc (Aut) -Masuri / Elazar (Isr) 2-0 (21-16 , 21-9), Åhman / Hellvig (Swe) -Masuri / Elazar (Isr) 2-0 (21-10, 21-7), Kopschar / Pascariuc (Aut) -Tammearu / Lõhmus (East) 2-1 (18 -21, 21-19, 15-11).

Malinauskas / Stankevicius (Ltu) -Topio / Pennanen (Fin) 2-1 (17-21, 21-13, 15-13), Cappio / Windisch (Ita) -Terstena / Drenogllava (Kos) 2-0 (21-12 , 21-11)

Tomorrow: Topio / Pennanen (Fin) - Timena / Drenogllava (Kos), Cappio / Windisch (Ita) - Malinauskas / Stankevicius (Ltu), Malinauskas / Stankevicius (Ltu) - Stena / Drenogllava (Kos), Cappio / Windisch (Ita) -Topio / Pennanen (Fin).

Karvatskyi / Palenko (Ukr) -Shekunov / Veretiuk (Rus) 0-2 (16-21, 17-21), Thelle / Mosvold (Nor) -Abramenka / Kanavalau (Blr) 2-1 (20-22, 21-18 , 15-9), Karvatskyi / Palenko (Ukr) -Abramenka / Kanavalau (Blr) 2-0 (21-18, 21-16), Thelle / Mosvold (Nor) -Shekunov / Veretiuk (Rus) 0-2 (19 -21, 14-21)

Tomorrow: Rodina / Katona (Rou) -Damen / Hofman (Ned), Perez / Duque (Esp) -Eydolff / Nedergaard (Den), Lydolff / Nedergaard (Den) -Damen / Hofman (Ned), Pérez / Duque (Esp) -Rodina / Katona (Rou).

Dzavoronok / Tezzele (Cze) -Shustrov / Gusev (Rus) 2-0 (33-31, 21-17), de Groot / Immers (Ned) -Volitakis / Kola (Gre) 2-0 (26-24, 21- 12), Dzavoronok / Tezzele (Cze) - Volitakis / Kola (Gre) 2-0 (21-16, 21-12), de Groot / Immers (Ned) -Shustrov / Gusev (Rus) 0-2 (19-21 , 15-21).

Tomorrow: Bello / Bello (Eng) -Oláh / Benkö (Hun), Müller / Blum (Sui) -Nicole / Platre (Fra), Nicole / Platre (Fra) -Oláh / Benkö (Hun), Müller / Blum (Sui) -Bello / Bello (Eng).

Schupritt / Sowa (Ger) -Siapanis / Savvides (Cyp) 2-1 (24-26, 21-14, 15-9), Gorbenko / Ivanov (Rus) -Pedrosa / Campos (Por) 2-0 (21-16 , 22-20), Schupritt / Sowa (Ger) -Pedrosa / Campos (Por) 2-0 (21-10, 29-27), Gorbenko / Ivanov (Rus) -Siapanis / Savvides (Cyp) 2-1 (24 -26, 21-14, 15-9)

Gierczynska / Jundzill (Pol) -Guyot Polverini / Vieira (Fra) 2-1 (23-25, 21-17, 15-8), Bjerland / Saga (Nor) -Frolova / Ganenko (Rus) 0-2 (9- 21, 16-21)

Tomorrow: Guyot Polverini / Vieira (Fra) -Frolova / Ganenko (Rus), Bjerland / Saga (Nor) -Gierczynska / Jundzill (Pol), Gierczynska / Jundzill (Pol) -Frolova / Ganenko (Rus), Bjerland / Saga (Nor ) -Guyot Polverini / Vieira (Fra).

Grudzinskaite / Vasiliauskaite (Ltu) -Movchan / Fediunova (Rus) 1-2 (16-21, 21-17, 9-15), Böbner / Gilardi (Sui) -Devos / Baens (Bel) 2-1 (21-10 , 17-21, 15-8), Grudzinskaite / Vasiliauskaite (Ltu) -Devos / Baens (Bel) 2-1 (21-8, 18-21, 15-9), Böbner / Gilardi (Sui) -Movchan / Fediunova (Rus) 2-1 (21-18, 23-25, 15-13). 00:58

Tomorrow: Hellvig / Andersson (Swe) -Harmat / Orbán (Hun), Klinger / Mitter (Aut) -Vuorinen / Prihti (Fin), Vuorinen / Prihti (Fin) -Harmat / Orbán (Hun), Klinger / Mitter (Aut) -Hellvig / Andersson (Swe).

Tomorrow: Rosner / Maor (Isr) -Brinková / Zurkova (Cze), Klepkou / Eirini Argyriou (Gre) -Munar / Moreno (Esp), Munar / Moreno (Esp), Brinková / Zurkova (Cze), Klepkou / Eirini Argyriou ( Gre) -Rosner / Maor (Isr).

Windeleff / Mellmølle (Den) -Mahmuti / Hasani (Kos) 2-0 (21-16, 21-15), Maixnerova / Stochlova (Cze) -Pinheiro / Castro (Por) 2-0 (21-11, 21-14 ), Windeleff / Mellmølle (Den) -Pinheiro / Castro (Por) 2-0 (21-18, 21-9), Maixnerova / Stochlova (Cze) -Mahmuti / Hasani (Kos) 2-0 (21-8, 21 -15),

Sadeiko / Säästla (East) -Betschart / Baumann (Sui) 0-2 (14-21, 9-21), Orsi Toth / They (Ita) -Yiasoumi / Yiasoumi (Cyp) 2-0 (21-12, 21- 14), Sadeiko / Säästla (East) -Yiasoumi / Yiasoumi (Cyp) 0-2 (16-21, 18-21), Orsi Toth / They (Ita) -Betschart / Baumann (Sui) 1-2 (22-20 , 21-23, 9-15).

Müller / Schulz (Ger) -Kohut / Holovchenko (Ukr) 2-0 (24-22, 21-16), Stubbe / Piersma (Ned) -Dumitru / Milea (Rou) 2-0 (21-6, 21-13 ), Müller / Schulz (Ger) -Dumitru / Milea (Rou) forfeit team B, Stubbe / Piersma (Ned) -Kohut / Holovchenko (Ukr) 2-0 (21-14, 21-13)

Tomorrow: Bentley / Austin (Eng) -Timmermans / van Esch (Ned), Bocharova / Voronina (Rus) -Brailko / Namike (Lat), Brailko / Namike (Lat) -Timmermans / van Esch (Ned), Bocharova / Voronina ( Rus) - Bentley / Austin (Eng).